Adres:
ul. Stefanii Pawlak 20
21-010 Łęczna
tel: 512 800 888

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy dziecko ma 1,5 roku. Wówczas co prawda nie wszystkie zęby mleczne są wyrżnięte, ale te, które już są, powinny być pod kontrolą lekarza. W większości przypadków wizyta polega na instruktażu higieny jamy ustnej, obejrzeniu zębów za pomocą lusterka, natomiast u troszkę starszych dzieci z reguły można wykonać już prosty, szybki i przyjemny zabieg stomatologiczny. Wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące. Wczesne rozpoczęcie odbywania regularnych wizyt u dentysty wpaja dziecku dobre nawyki i oswaja z gabinetem lekarskim. Wykonanie u tak przygotowanego dziecka zabiegu założenia wypełnienia w późniejszym wieku jest procesem znacznie łatwiejszym.

Dziecko podczas wizyty u dentysty powinno być wypoczęte i najedzone, ponieważ zmęczone i głodne dzieci szybciej się niecierpliwią. Błędem jest zapowiadanie dziecku przed wizytą, że nie będzie boleć. Jeżeli jest to pierwsza wizyta u dentysty, to dziecko nie ma pojęcia, czy może być bolesna, a komunikat ze strony rodzica , że "nie będzie bolało" sprawia, że dziecku zapala się czerwona lampka niepewności i często jest to przyczyną jego późniejszej niechęci. Szczególnie niebezpieczne jest przenoszenie lęku rodziców na dzieci, więc starajmy się opanować i zachować spokój.

W trosce o komfort Małego Pacjenta zapewniamy:
- kolorowy gabinet dziecięcy, w którym pojawiają się komiksowe motywy z bajek Disneya: Myszka Mickey, Kaczor Donald,
- na poczekalni oraz w gabinetach istnieje możliwość oglądania bajek,
- możliwość zastosowania komputerowego znieczulenia,
- w pewnych przypadkach możliwość zastosowania piaskarki abrazyjnej - leczenie bez wiertła, bólu i hałasu,
- możliwość leczenia próchnicy przy zastosowaniu ozonoterapii i infiltracji zmian próchnicowych,
- możliwość zastosowania kolorowych wypełnień,
- leczenie w asyście sedacji wziewnej podtlenkiem azotu ("gaz rozweselający"),
- nagrody dla dzieci na zakończenie wizyty.

U starszych dzieci wykonujemy zdjęcie pantomograficzne celem oceny położenia zębów, zawiązków zębów stałych i zębów zatrzymanych bądź dodatkowych.

Aby dziecko zapoznało się z tematem leczenia zębów można zastosować edukację poprzez bajki, gry i zabawy. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek przygotowujących do pierwszej wizyty u dentysty, m. in. ciastolina z plastikowym pacjentem i przyborami stomatologicznymi, gra "krokodyl u dentysty" czy lalka Barbie z zestawem dentystycznym.

Najpopularniejsze książeczki przygotowujące dziecko do pierwszej wizyty to:
- "Zuzia idzie do dentysty" Liane Schneider i Eva Wunzel- Burger,
- "Idę do dentysty" Aleksandry Stańczewskiej z serii "Julka poznaje świat",
- "Mam przyjaciela dentystkę" Ralf Butschkow,
- "Kajtuś u dentysty" wydawnictwa Rea (praca zbiorowa).