ZALECENIA DLA PACJENTA LECZONEGO APARATEM ZDEJMOWANYM
Czas noszenia: Aparat należy nosić ściśle wg wskazań ortodonty, średni czas użytkowania dobowego powinien wynosić około 14-16 h (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
Higiena: Aparat ortodontyczny należy zakładać po umyciu zębów. Podczas noszenia aparatu zdejmowanego nie można spożywać posiłków.
Każdorazowo po wyjęciu aparatu z jamy ustnej należy go umyć. Aparat należy czyścić w sposób mechaniczny, specjalną szczoteczką do aparatów i protez zębowych lub zwykłą drugą szczoteczką do zębów, trzymając za akryl, a nie za druty. Do czyszczenia stosujemy szare mydło lub mydło w płynie. Regularnie odkażać przy użyciu specjalistycznych, musujących tabletek. Po dokładnym oczyszczeniu aparat opłukujemy pod bieżącą wodą.
Przechowywanie: Aparat należy przechowywać na sucho w specjalnym pudełku. Nie należy zostawiać aparatu poza pudełkiem, gdyż może ulec zniszczeniu (aparat ma zapach śliny i dlatego może zostać pogryziony przez zwierzęta).
Zakładanie, zdejmowanie i utrzymanie aparatu: Aparat należy zakładać i zdejmować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi podczas wizyty u lekarza ortodonty. Aparat należy zdejmować do jedzenia, mycia zębów oraz wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych.
Okres adaptacyjny: Pierwsze dwa tygodnie po oddaniu aparatu należy potraktować jako okres adaptacyjny. Wtedy Pacjent będzie się mocno ślinił, może pojawić się odruch wymiotny. Jeśli odruch wymiotny nie ustąpi, należy zgłosić się do lekarza ortodonty. Pacjent w okresie adaptacyjnym może niewyraźnie mówić oraz musi nauczyć się przełykać w nim ślinę. W pierwszym okresie noszenia aparatu zęby mogą być obolałe przez kilka dni.
Zalecenia i informacje o przebiegu leczenia: Jeżeli zalecono podkręcanie śruby aparatu lub zakładanie wyciągów, to należy wykonywać to dokładnie i systematycznie. Każda śruba posiada strzałkę, która wskazuje kierunek rozkręcania. Specjalny kluczyk wkładamy do otworu śruby i przekręcamy zgodnie ze wskazaniem strzałki wtopionej w masę akrylową obok śruby. Podkręcać należy zawsze w tę samą stronę, tak jak wskazuje strzałka, aż do ukazania się następnej dziurki.