ZALECENIA DLA PACJENTA OTRZYMUJĄCEGO PROTEZY RUCHOME
Czas noszenia: Protezy należy użytkować w ciągu dnia. Na noc protezy należy zdjąć i umyć.
Higiena: Po każdym posiłku należy protezy wyjąć z jamy ustnej i umyć. Do mycia służą specjalne, miękkie szczoteczki do protez – należy nimi dokładnie oczyszczać wszystkie powierzchnie protez. Nie należy stosować zbyt dużego nacisku, który mógłby spowodować zniszczenie powierzchni wykonanej z tworzywa sztucznego protezy. Zaleca się stosowanie szarego mydła lub mydła w płynie (nie używać pasty do zębów). Po umyciu protezę trzeba dokładnie wypłukać pod strumieniem ciepłej wody. Warto takie zabiegi higieniczne przeprowadzać nad umywalką wyłożoną ręcznikiem, gdyż czasami proteza może wypaść z ręki i ulec złamaniu po upadku na porcelanę lub metal. Przed snem należy zdjąć protezy, dokładnie umyć i schować do pudełka. Należy regularnie odkażać protezy tabletkami musującymi, przy czym ważne jest przestrzeganie zalecanego czasu podanego przez producenta na opakowaniu. Nie jest zalecane czyszczenie protez przez ich gotowanie!
Przechowywanie: Protezy należy przechowywać na sucho w specjalnym, wentylowanym pudełku. Nie należy zostawiać protez poza pudełkiem, gdyż może ulec zniszczeniu (proteza ma zapach śliny i dlatego może zostać pogryziona przez zwierzęta).
Okres adaptacyjny: Proces adaptacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Zaraz po odebraniu protez mogą wystąpić problemy z jedzeniem (tzn. z odgryzaniem i przeżuwaniem pokarmów) oraz nadmiernym ślinieniem. Warto wybierać miękkie pokarmy i odgryzać małe kęsy. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku protez ruchomych najbardziej efektywne jest żucie obustronne, które zapobiega ich wyważaniu.
Na początku użytkowania protez mogą pojawić się problemy z wyraźną mową Może się pojawić seplenienie. W takich przypadkach zalecamy czytanie na głos oraz powolne i głośne mówienie.
Dolegliwości bólowe: W początkowym okresie użytkowania protez mogą występować dolegliwości bólowe. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza dentysty, który protezy odpowiednio skoryguje. Nie wolno samodzielnie wykonywać żadnych korekt!
Wizyty kontrolne: Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć 24-48 godzin po odebraniu protez. Jeżeli przed tą wizytą wystąpił bardzo silny ból i pacjent nie mógł użytkować protez, powinien je mimo wszystko założyć przynajmniej na kilka godzin przed zaplanowaną wizytą u dentysty. Umożliwi to lekarzowi stwierdzenie, co jest przyczyną dolegliwości. Kolejne wizyty kontrolne są zalecane co pół roku lub w razie potrzeby i dolegliwości bólowych.
Uszkodzenie protezy: W przypadku złamania, pęknięcia protezy albo odłamania od niej zęba konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Przez ten czas nie użytkować uszkodzonej protezy. Podczas wizyty lekarz ustali przyczynę uszkodzenia protezy i przyjmie do naprawy. Nie wolno podejmować próby samodzielnej naprawy protezy!
Wymiana protez: Ze względu na zmiany morfologiczne kości w czasie, protezy po pewnym czasie mogą przestać pasować do podłoża i powodować dyskomfort. Dlatego należy wymieniać protezy co 3 lata.