Zalecenia dla Pacjenta z protezami ruchomymi - Stomatologia Matuszkiewicz

ZALECENIA DLA PACJENTA OTRZYMUJĄCEGO PROTEZY RUCHOME

Czas noszenia: Protezy należy użytkować w ciągu dnia. Na noc protezy należy zdjąć i umyć.

Higiena: Po każdym posiłku należy protezy wyjąć z jamy ustnej i umyć. Do mycia służą specjalne, miękkie szczoteczki do protez – należy nimi dokładnie oczyszczać wszystkie powierzchnie protez. Nie należy stosować zbyt dużego nacisku, który mógłby spowodować zniszczenie powierzchni wykonanej z tworzywa sztucznego protezy. Zaleca się stosowanie szarego mydła lub mydła w płynie (nie używać pasty do zębów). Po umyciu protezę trzeba dokładnie wypłukać pod strumieniem ciepłej wody. Warto takie zabiegi higieniczne przeprowadzać nad umywalką wyłożoną ręcznikiem, gdyż czasami proteza może wypaść z ręki i ulec złamaniu po upadku na porcelanę lub metal. Przed snem należy zdjąć protezy, dokładnie umyć i schować do pudełka. Należy regularnie odkażać protezy tabletkami musującymi, przy czym ważne jest przestrzeganie zalecanego czasu podanego przez producenta na opakowaniu. Nie jest zalecane czyszczenie protez przez ich gotowanie!

Przechowywanie: Protezy należy przechowywać na sucho w specjalnym, wentylowanym pudełku. Nie należy zostawiać protez poza pudełkiem, gdyż może ulec zniszczeniu (proteza ma zapach śliny i dlatego może zostać pogryziona przez zwierzęta).

Okres adaptacyjny: Proces adaptacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Zaraz po odebraniu protez mogą wystąpić problemy z jedzeniem (tzn. z odgryzaniem i przeżuwaniem pokarmów) oraz nadmiernym ślinieniem. Warto wybierać miękkie pokarmy i odgryzać małe kęsy. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku protez ruchomych najbardziej efektywne jest żucie obustronne, które zapobiega ich wyważaniu.

Na początku użytkowania protez mogą pojawić się problemy z wyraźną mową Może się pojawić seplenienie. W takich przypadkach zalecamy czytanie na głos oraz powolne i głośne mówienie.

Dolegliwości bólowe: W początkowym okresie użytkowania protez mogą występować dolegliwości bólowe. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza dentysty, który protezy odpowiednio skoryguje. Nie wolno samodzielnie wykonywać żadnych korekt!

Wizyty kontrolne: Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć 24-48 godzin po odebraniu protez. Jeżeli przed tą wizytą wystąpił bardzo silny ból i pacjent nie mógł użytkować protez, powinien je mimo wszystko założyć przynajmniej na kilka godzin przed zaplanowaną wizytą u dentysty. Umożliwi to lekarzowi stwierdzenie, co jest przyczyną dolegliwości. Kolejne wizyty kontrolne są zalecane co pół roku lub w razie potrzeby i dolegliwości bólowych.

Uszkodzenie protezy: W przypadku złamania, pęknięcia protezy albo odłamania od niej zęba konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Przez ten czas nie użytkować uszkodzonej protezy. Podczas wizyty lekarz ustali przyczynę uszkodzenia protezy i przyjmie do naprawy. Nie wolno podejmować próby samodzielnej naprawy protezy!

Wymiana protez: Ze względu na zmiany morfologiczne kości w czasie, protezy po pewnym czasie mogą przestać pasować do podłoża i powodować dyskomfort. Dlatego należy wymieniać protezy co 3 lata.

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

Sprawdź zakres naszych usług

01.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się operacyjnym leczeniem zębów i jamy ustnej razem z przyległymi okolicami. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wykonywana jest diagnostyka radiologiczna. Zabiegi przeprowadzane są bezboleśnie, w znieczuleniu miejscowym. Poza tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, do zabiegów w obrębie błony śluzowej stosujemy laser chirurgiczny oraz nóż elektrochirurgiczny. Natomiast do zabiegów w obrębie kości wykorzystujemy technikę piezochirurgii. Dzięki temu uzyskujemy precyzyjne cięcie tkanek oraz mniejsze krwawienie podczas zabiegu. W celu przyspieszenia gojenia tkanek, stosujemy laserową terapię biostymulacyjną.

02.

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem zespołu zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Wiele dolegliwości bólowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i w okolicy skroni nie jest związanych z dysfunkcją w obrębie samych stawów, lecz jest spowodowanych zaburzeniami w obrębie mięśni narządu żucia. Napięcia mięśniowe pojawiające się w obrębie narządu żucia mogą być przenoszone na mięśnie kręgosłupa szyjnego, obręczy barkowej, prowadząc do odczuwania dolegliwości bólowych głowy czy kręgosłupa. Ponadto dźwięki (trzaski, trzeszczenia) oraz przeskakiwania, które towarzyszą ruchom żuchwy także mogą być spowodowane przykurczem w obrębie układu mięśniowego.

03.

Implantologia

Implantologia

Implantologia to dziedzina stomatologii zajmującą się odbudową braków w uzębieniu za pomocą wszczepienia implantów w kość. Implanty zębowe są najbardziej fizjologiczną metodą odbudowy braków zębowych w stomatologii. W Stomatologia Matuszkiewicz oferujemy najwyższej jakości implanty. Pracujemy na nowoczesnych i sprawdzonych systemach implantologicznych, które zapewniają doskonałe i przewidywalne efekty leczenia.

04.

Kompleksowa pracownia RTG

Kompleksowa pracownia RTG

Sukcesem leczenia stomatologicznego jest dokładna diagnostyka obrazowa. Dlatego w naszym gabinecie posiadamy najnowsze aparaty do wykonywania zdjęć rentgenowskich w wysokiej jakości. Wszystkie zdjęcia wykonywane są cyfrowo, co redukuje dawkę promieniowania, a zdjęcie otrzymywane jest natychmiast. Stosowane fartuchy ochronne zapewniają bezpieczeństwo Pacjenta.

05.

Leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Leczenie periodontologiczne polega na zachowawczym i chirurgicznym leczeniu chorób dziąseł i przyzębia, pozwalającym na zachowanie własnych zębów jak najdłużej. Regularne zabiegi periodontologiczne - skaling i piaskowanie zębów są złotym standardem leczenia chorób przyzębia. Używamy do tego nowoczesnego urządzenia ultradźwiękowego, który usuwa kamień nazębny i piaskarki profilaktycznej, usuwającej osady z powierzchni zębów bez ingerencji w tkanki zęba. W bardziej zaawansowanych przypadkach chorób przyzębia wykonujemy chirurgiczne oczyszczenie powierzchni korzeni z kamienia, cementu korzeniowego zawierającego toksyny bakteryjne oraz root planing - wygładzenie powierzchni korzeni.

06.

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie pod mikroskopem

Doskonałe oświetlenie oraz wielokrotne powiększenie pola pracy, jakim jest niewielkie wnętrze zęba, pozwalają „zobaczyć to, co niewidoczne”. W Stomatologia Matuszkiewicz do leczenia wykorzystujemy mikroskop Leica M320. Jest to pierwszy na świecie mikroskop stomatologiczny, który wykorzystuje technologię LED. Perfekcyjna optyka tego mikroskopu pozwala powiększyć obraz nawet czterdziestokrotnie. Mikroskopu używamy we wszystkich dziedzinach stomatologii, a w szczególności w endodoncji, mikrochirurgii czy stomatologii zachowawczej.

07.

Leczenie schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego

W leczeniu schorzeń układu ruchowego narządu żucia oraz bruksizmu, najistotniejsze jest dokładne badanie kliniczne w oparciu o diagnostykę radiologiczną i ustalenie przyczyny dolegliwości. Wybór metody leczenia zależy od przyczyny i stopnia nasilenia zaburzeń. W celu zmniejszenia napięcia mięśni i dolegliwości bólowych najczęściej wykonujemy specjalne, indywidualne nakładki, tzw. szyny na zęby do stosowania w czasie snu. Do ich wykonania pobieramy wyciski skanerem 3D jamy ustnej. Nierzadko leczenie jest wielospecjalistyczne. W zależności od indywidualnych potrzeb, może ono obejmować leczenie zachowawcze, ortodontyczne, protetyczne lub implanto-protetyczne. Wskazana jest także fizjoterapia stomatologiczna - odpowiednie terapie manualne i ćwiczenia odciążające mięśnie oraz staw skroniowo-żuchwowy.

08.

Ortodoncja dzieci i dorosłych

Ortodoncja dzieci i dorosłych

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo - twarzowych u dzieci i dorosłych. Nieprawidłowy zgryz to nie tylko sprawa estetyki, może on stanowić podłoże wielu powikłań takich jak: starcie i pęknięcia zębów stałych, rozwój próchnicy, chorób dziąseł oraz zaburzeń stawów skroniowo- żuchwowych. Wady zgryzu utrudniają właściwe dbanie o higienę i spożywanie posiłków, powodują trudności w oddychaniu, a także przyczyniają się do dysfunkcji wymowy. 

09.

Profilaktyka

Profilaktyka

Stosowanie profilaktyki zapobiega chorobie próchnicowej zębów oraz chorobom przyzębia, a także pozwala na utrzymanie efektów przeprowadzonego leczenia.  Instruktaż higieny jamy ustnej pomaga Pacjentowi opanowanie poprawnych technik szczotkowania i nitkowania zębów. Regularne zabiegi higienizacyjne - skaling, piaskowanie i polerowanie zębów zapobiega rozwojowi chorób dziąseł i przyzębia. 

10.

Protetyka

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odbudową zniszczonych zębów oraz odtworzeniem braków zębowych w jamie ustnej. Leczenie protetyczne przywraca prawidłowy i estetyczny zgryz Pacjentów. W zależności od ilości utraty zębów oraz warunków w jamie ustnej naszym Pacjentom proponujemy indywidualnie dobrany rodzaj uzupełnienia protetycznego. Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia. Zaniechanie leczenia protetycznego powoduje zwiększone, niefizjologiczne obciążenie pozostałych zębów, przez co zaburzona jest funkcja żucia. Zęby sąsiadujące z brakiem zębowym pochylają się, natomiast przeciwstawne wysuwają się z łuku.

11.

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Pedodoncja zajmuje się leczeniem zębów u najmłodszych Pacjentów. Jej celem jest właściwa profilaktyka oraz leczenie zębów, zwłaszcza mlecznych. Pierwszy kontakt z lekarzem dentystą jest wizytą adaptacyjną. Podczas tej wizyty dziecko ma okazję zapoznania się i oswojenia z gabinetem stomatologicznym, narzędziami i co najważniejsze - z lekarzem dentystą.

12.

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem ognisk próchnicowych. Endodoncja - inaczej leczenie kanałowe zajmuje się chorobami miazgi zęba (nerwu) i ozębnej. W celu dokładnej diagnostyki choroby próchnicowej wykonujemy zdjęcia radiologiczne oraz szczegółowe badanie kliniczne. W początkowych stadiach próchnicy zębów wykorzystujemy system do infiltracji próchnicy ICON - bez wiercenia i znieczulenia. W leczeniu zaawansowanej próchnicy zębów używamy znieczulenia miejscowego, dzięki czemu zabiegi są bezbolesne.

Naciśnij na mapę, aby odblokować
https://stomatologia-matuszkiewicz.pl/wp-content/uploads/2020/12/cookie-img.png

Polityka prywatności opisuje zasady przetwarzania przez nas informacji na Twój temat, w tym danych osobowych oraz ciasteczek, czyli tzw. cookies. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.