ZALECENIA DLA PACJENTA LECZONEGO APARATEM STAŁYM
Higiena jamy ustnej:
Szczotkowanie zębów
Zęby należy szczotkować po każdym posiłku. Należy stosować pastę z fluorem. Do szczotkowania zębów należy używać szczoteczek ze specjalnym rowkiem w kształcie litery „V”. Pozwalają na łatwiejsze ułożenie włosia do zamka i metalowego łuku. Umożliwiają oczyszczanie zębów wokół elementów aparatu.
Dodatkowo należy używać szczoteczek jednopęczkowych lub międzyzębowych. Giętkość i elastyczność części czyszczącej umożliwia dostanie się w trudno dostępne miejsca między elementami aparatu stałego i usunięcie zalegających w nich zanieczyszczeń.
Nitkowanie zębów
Dla osiągnięcia prawidłowego efektu higienicznego należy dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. W tym celu używa się nici typu SuperFloss, składającej się z trzech części: sztywnego krótkiego odcinka, którym przeprowadza się nić pod łukiem aparatu, gąbczastej części, czyszczącej powierzchnię zębów i zamków aparatu oraz nawoskowanego fragmentu do nitkowania przestrzeni stycznych w zębach. Należy nitkować zęby minimum raz dziennie, a zwłaszcza wieczorem.
Irygatory
Dozowanie cienkiego strumienia wody pod ciśnieniem pozwala dotrzeć do miejsc, które są niedostępne dla szczoteczki i jednocześnie nie narusza elementów aparatu. Najlepiej używać irygatora po każdym posiłku.
Płukanki
Wskazane jest stosowanie płukanek 2 razy dziennie, zawierających w swoim składzie chlorheksydynę. Preparaty te powodują zmniejszenie ilości zalegających resztek pokarmowych oraz ograniczają ilość bakterii chorobotwórczych.
Profesjonalna higienizacja jamy ustnej
Co pół roku należy przeprowadzić zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów (skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja) u dyplomowanej higienistki stomatologicznej.
Dieta: W pierwszych dniach po założeniu aparatu należy stosować dietę miękką (jogurty, koktajle, zupy krem). Aby zapobiec uszkodzeniu aparatu ortodontycznego należy unikać twardych artykułów, orzechów, chipsów, jabłek w całości, a także lepkich i ciągnących pokarmów (krówki, toffi, karmel). W trosce o zachowanie estetycznego wyglądu aparatu, warto też ograniczyć produkty, które powodują przebarwienia - czerwone wino, kawa, czarne jagody, buraki.
Okres adaptacyjny: Niewielkie dolegliwości bólowe mogą się pojawić po założeniu aparatu stałego i wizytach kontrolnych. Trwają nie więcej niż 2-3 dni po wizycie. Zazwyczaj nie są one na tyle silne, by wymagały zażycia leku przeciwbólowego.
Awaria: W przypadku odklejenia się zamka należy umówić się na wizytę i zabrać ze sobą zamek.
Wizyty kontrolne: Odbywają się co około 6 tygodni.